Comments

  1. Great tips!! I try my best to split entrees with a friend to gut down on the cost of eating out. It seems that some meals are being made smaller and the price is still the same or even more. One example: the chicken finger basket at Applebee’s. I used to get 4 tenders and a lot of fries. Now I get 3 smaller tenders and a lot less fries for the same price.

  2. Solid tips. One that we sometimes use, especially when getting carry-out or delivery, is to order kids’ dishes, even if for adults. For instance, Brio Tuscan Grille has a kids’ lasagna that is huge and tastes great, but costs something like $7.

shares